facebook
DENNE VARE ER UDSOLGT
TIPS TIL TILBEREDNING

Lammeculotten er både mør, saftig og har en helt fantastisk mild smag - et lidt overset stykke kød, hvis du spørger os! Lammeculotten gør sig bl.a. rigtig godt i ovn og er forholdsvist nemt at tilberede, så længe du benytter dig af et stegetermometer. Start med at ridse fedtsiden og gnid det godt ind i salt, peber, knust hvidløg og finthakket rosmarin. Brun culotten af på alle sider og sæt den herefter i ovnen på 180 grader i et ildfast fad og lad den stege færdig i ca. 20-25min. Kernetemperaturen skal være 56-58 grader for et flot rosastegt resultat. Tag ud og lad hvile i 10-15min inden servering - mere kræver det faktisk ikke!
UDSKÆRINGEN

Culotten skæres af det øvre baglår på dyret og er et super lækkert stykke kød med et relativt højt indhold af fedt. Lammeculotten egner sig derfor godt til at stege på både grill og i ovn, hvor fedtet kan få lov at gennemsyre kødet og afgive masser af god smag. Af culotten skæres desuden inderlår og klump, ligesom der kan skæres schnitzler af kødstykket.
Lammeculotte, 4-pk
INSPIRATION


GÆSTEMENUEN
GÆSTEMENUEN
DEN HURTIGE
DEN HURTIGE
GOD TIL OVN
GOD TIL OVN
GOD TIL GRILL
GOD TIL GRILL
SALT & PEBER
SALT & PEBER
ROSMARIN
ROSMARIN
GOD TIL RØDVIN
GOD TIL RØDVIN
VAREINFORMATION:
Levering:
Produktet afhentes som frostvare, sendt til optøning.

Vi anbefaler på det kraftigste, at varen kommer lynhurtigt på frost i egen fryser efter afhentning, hvis produktet ønskes at bevares som frostvare. Det vil til hver en tid være på egen vurdering og eget ansvar, hvis du vælger at bevare produktet som frostvare.

Afhentning er mulig alle hverdage ml. 07.30 og 12.00, så længe bestillingen som minimum er modtaget dagen forinden.

Læs mere her.
-
Holdbarhed:
Optøet kølevare: 2-4 dage opbevaret i eget køleskab på max. 5 grader.

Ved afhentning overgår produktet til alm. 5 graders køleprodukt, hvilket naturligvis forkorter produktets holdbarhed. Derfor har produktet 2-4 dages holdbarhed på køl, når det afhentes fra vores lager. Dette er gældende uanset hvad der står på original labels fra fabrikanten.

Det vil til hver en tid være på egen vurdering og eget ansvar, hvis du vælger at bevare produktet som frostvare.
-
Indfrysning:
Produktet må ikke genindfryses efter optøning.
-
Oprindelse:
Vores udvalgte lammeculotter er typisk produceret i New Zealand, somme tider Uruguay eller Chile, som producerer lammekød under samme højde standarder. Brandet varierer alt efter hvilken leverandør der kan levere et produkt, der lever op til vores standarder. Du er altid velkommen til at ringe og forhøre dig, hvis du ønsker konkret info på oprindelse/producent.
-
RELATEREDE PRODUKTER
Lammeskank, 2-pk
Lammeskank, 2-pk
2stk á 4-500g / New Zealand / Fro
KUN 199,00KR GÅ TIL PRODUKT
Lammekrone, 2 stk
Lammekrone, 2 stk
ca. 700g / New Zealand / Frost
KUN 389,00KR GÅ TIL PRODUKT
Lammemørbrad, 6-8 stk
Lammemørbrad, 6-8 stk
400-500g / New Zealand / Frost
KUN 159,00KR GÅ TIL PRODUKT
Lammekølle, udbenet
Lammekølle, udbenet
ca. 1.2-1.4kg / New Zealand / Fro
KUN 249,00KR GÅ TIL PRODUKT


  • ©2024 Bøje & David Kød Engros A/S
  • CVR. 25588037